S godinama dolaze neizbježne promjene, uključujući i zdravstveni problemi povezani sa starenjem i načinom života. Iako nitko nije imun na ove promjene, uz nekoliko jednostavnih poteza možete produžiti svoj život. Donosimo vam 8 genijalnih trikova za duži život.
Kako starimo, naše tijelo prolazi kroz različite promjene, a neke bolesti postaju učestalije. Među najčešćim bolestima koje pogađaju ljude su:
- Kardiovaskularne bolesti: Bolesti srca i krvnih žila postaju sve češće kako starimo. Hipertenzija, koronarna bolest srca i srčani udar su među glavnim problemima.
- Dijabetes tipa 2: Rizik od razvoja dijabetesa značajno raste s što smo stariji, osobito kod osoba s prekomjernom tjelesnom težinom i neaktivnim načinom života.
- Artritis i problemi sa zglobovima: Ovo je vrlo česta bolest koja pogađa zglobove, osobito koljena, kukove i ruke.
- Respiratorne bolesti: Kronična opstruktivna plućna bolest je često povezana s pušenjem, a rizik se povećava što smo bliže poznijim godinama.
- Rak: Rizik od različitih vrsta raka, poput raka dojke, prostate, debelog crijeva i pluća pojavljuje se što smo stariji.
- Mentalno zdravlje: Depresija, anksioznost i stres mogu postati ozbiljni problemi u podmakloj fazi života.
Ove bolesti ne utječu samo na opće zdravlje, već mogu imati i značajan utjecaj i na oralno zdravlje.
Kako bolesti utječu na zdravlje zubi
Veza između općeg zdravstvenog stanja i zdravlja zuba često se zanemaruje, ali je vrlo važna. Mnoge od gore spomenutih bolesti mogu imati direktan ili indirektan utjecaj na oralno zdravlje. Kako određene bolesti utječu na dentalno zdravlje – provjerite u tekstu.
Kardiovaskularne bolesti i zdravlje zuba
Osobe s kardiovaskularnim bolestima često su podložnije problemima s oralnim zdravljem. Primjerice, loša oralna higijena može dovesti do bolesti desni, što povećava rizik od parodontalne bolesti. Istraživanja su pokazala da postoji povezanost između parodontalne bolesti i srčanih problema, jer bakterije iz usta mogu ući u krvotok i izazvati upalu u arterijama.
Dijabetes i zdravlje zuba
Dijabetes može značajno utjecati na zdravlje zuba. Osobe s dijabetesom sklonije su infekcijama, uključujući i infekcije u usnoj šupljini. Također, dijabetes može smanjiti protok krvi u desni, što otežava zacjeljivanje i može dovesti do ozbiljnih problema poput parodontoze.
Artritis i zdravlje zuba
Artritis, posebno reumatoidni artritis, može otežati održavanje dobre oralne higijene zbog smanjene pokretljivosti zglobova. Osobe s artritisom često imaju problema s četkanjem zuba i korištenjem zubnog konca, što može dovesti do povećanog rizika od karijesa i bolesti desni.
Savjeti za zdrave zube (i duži život)
Održavanje zdravlja zuba u određenoj dobi zahtijeva poseban pristup, osobito ako ste suočeni s nekim od gore spomenutih bolesti. Evo nekoliko savjeta za zdrave zube:
- Redoviti pregledi kod stomatologa: Posjete stomatologu, minimalno jednom godišnje, ključne su za rano otkrivanje problema i njihovo rješavanje prije nego postanu ozbiljni.
- Pravilna oralna higijena: Četkanje zuba dva puta dnevno i korištenje zubnog konca osnova su dobre oralne higijene. Razmislite o korištenju električne četkice ako imate problema s rukama zbog artritisa. Električne četkice za zube najbolje su za one koji boluju od artritisa jer automatski čine kružne pokrete potrebne za čišćenje zubi.
- Zdrava prehrana: Izbjegavajte prekomjerni unos šećera i kiselih namirnica koje mogu oštetiti zubnu caklinu. Povećajte unos kalcija i vitamina D za jačanje zuba.
- Kontrola kroničnih bolesti: Ako imate dijabetes ili kardiovaskularne bolesti, važno je održavati ih pod kontrolom kako bi se smanjio utjecaj na zdravlje zuba.
- Prestanak pušenja: Pušenje značajno povećava rizik od bolesti desni i raka usne šupljine.
Kako bolesti utječu na izgled zuba
Osim što bolesti mogu ugroziti zdravlje zuba, one također mogu utjecati na njihov izgled. Parodontalna bolest, često povezana s dijabetesom i kardiovaskularnim bolestima, može dovesti do povlačenja desni, gubitka zuba i promjene boje zuba.
Suhoća usta, koja je česta kod osoba s dijabetesom i onih koji uzimaju određene lijekove, može dovesti do nakupljanja plaka, karijesa i neugodnog zadaha.
Zubi su ogledalo zdravlja
Vaši zubi nisu samo alat za žvakanje; oni su odraz vašeg općeg zdravstvenog stanja. Oralno zdravlje može biti prvi znak mnogih kroničnih bolesti, pa je važno obratiti pažnju na bilo kakve promjene u ustima. Ako primijetite krvarenje desni, bolove u zubima ili promjene u izgledu zuba, odmah se obratite svom stomatologu.
Neke su godine razdoblje kada se zdravlje često počinje rapidno mijenjati, ali to ne znači da se morate pomiriti s gubitkom vitalnosti. Redoviti pregledi, održavanje pravilne oralne higijene i kontrola kroničnih bolesti mogu vam pomoći da zadržite zdravlje tijela i zubi.
Ako mislite da ste sve napravili za dobrobit vašeg života, za vas smo pretražili internet i otkrili još 8 trikova za duži život koje ćete veoma lako ukomponirati.
8 genijalnih trikova za duži život
Kako bi se održalo zdravlje i dugovječnost, često nije potrebno ulagati u skupe tehnologije ili slijediti najnovije trendove u prehrani. Postoje jednostavni i prirodni načini koje možete svakodnevno primjenjivati, a koji mogu značajno doprinijeti vašem zdravlju. Ove male promjene mogu postati dio vaše rutine i pomoći vam da se osjećate bolje, fizički i mentalno. Mi vam donosimo 8 genijalnih trikova za duži život.
1. Redovita manikura za psihičko zdravlje
Nešto jednostavno kao što je redovita manikura može imati pozitivan učinak na vaše psihičko zdravlje. Studije pokazuju da posjećivanje salona za njegu noktiju i opušteni razgovor s osobljem mogu poboljšati vaše raspoloženje. Ovo je jednostavan način da se osjećate bolje i sretnije, a istovremeno brinete o svom izgledu. (Izvor: Frontiers)
2. Pojedite jabuku dnevno
Uvrštavanje jedne jabuke dnevno u vašu prehranu može imati značajan utjecaj na zdravlje mozga. Jabuke su bogate flavonoidima, koji mogu pomoći u smanjenju rizika od razvoja demencije. Konzumacija voća poput jabuka može biti jednostavan, ali učinkovit način da zaštitite svoje kognitivne funkcije tijekom godina. (Izvor: TEDx Talks)
3. Koristite nedominantnu ruku
Korištenje nedominantne ruke za obavljanje svakodnevnih zadataka, kao što je pranje zuba, može poboljšati zdravlje mozga. Ovo jednostavno prilagođavanje može pomoći u stvaranju novih neuronskih veza, što može poboljšati vašu mentalnu fleksibilnost i koordinaciju. (Izvor: Washington School Of Medicine)
4. Hodajte unatrag
Hodanje unatrag, praksa koja seže u 19. stoljeće, može biti korisna za vaše zdravlje. Ovaj oblik hodanja može pomoći u jačanju mišića i povećanju fleksibilnosti tetiva koljena, što je posebno važno za stabilnost i fleksibilnost kralježnice. Samo desetak minuta hodanja unatrag dnevno može donijeti značajne prednosti. (Izvor: BMC)
5. Šećite svaki dan
Šetnja je još jedan jednostavan način za poboljšanje zdravlja. Iako se često preporučuje hodanje 10.000 koraka dnevno, istraživanja pokazuju da i 64 minute hodanja dnevno, što je oko 6000 do 8000 koraka, može značajno poboljšati vaše zdravlje. Dakle, ne morate se opterećivati postizanjem točnog broja koraka svaki dan – važno je da se redovito krećete. (Izvor: Sydney University)
6. Stojite više
Umjesto da cijeli dan sjedite, pokušajte stajati dva i pol sata dnevno. Ovo može pomoći u poboljšanju cirkulacije i smanjenju rizika od raznih bolesti povezanih s prekomjernim sjedenjem. (Izvor: Springer)
7. Uključite intervalnu aktivnost
Pokušajte u svoju dnevnu rutinu uključiti intenzivnu isprekidanu tjelesnu aktivnost, koja može trajati samo četiri minute dnevno. To mogu biti kratki naleti aktivnosti poput trčanja za autobusom ili igranja s djecom. (Izvor: PubMed)
8. Zaboravite na lift
Penjanje stepenicama umjesto korištenja lifta jednostavan je način za poboljšanje razine šećera i kolesterola u krvi, te za smanjenje krvnog tlaka. Samo pet minuta hodanja stepenicama može značajno pridonijeti vašem zdravlju. (Izvor: Sydney University)