Međunarodni dan žena nije samo prilika za poklanjanje cvijeća i čokolade (iako se nitko ne buni protiv toga). Iza 8. marta krije se povijest borbe, hrabrosti i nevjerojatnih žena koje su mijenjale svijet. No, koliko zapravo znate o ovom danu? Evo 10 zanimljivih (i zabavnih) činjenica koje će vas iznenaditi!

1. Dan žena je započeo kao – štrajk!
Prvi Dan žena obilježen je 28. veljače 1909. godine u SAD-u, a inspiriran je štrajkom tekstilnih radnica iz 1908. koje su tražile bolje uvjete rada. Ovaj pokret bio je jedan od prvih koraka prema organiziranoj borbi za prava žena. Danas se često slavi uz cvijeće i poklone, ali povijest pokazuje da su žene od početka tražile mnogo više od simboličnih gesta – tražile su jednakost, pravednost i dostojanstvo.
2. Ruske žene su pokrenule povijesne promjene
Godine 1917., žene u Rusiji izašle su na ulice s porukom “kruh i mir” – prosvjedujući protiv Prvog svjetskog rata i loših uvjeta života. Njihova odlučnost dovela je do abdikacije cara Nikolaja II., a nekoliko dana kasnije, žene u Rusiji dobile su pravo glasa. Ovaj događaj pokazuje koliko su snažne i organizirane žene bile kroz povijest, ne samo u borbi za svoja prava, već i u mijenjanju sudbine cijelih država.
3. UN je službeno priznao Dan žena tek 1975. godine
Iako se 8. ožujka slavio desetljećima, tek su 1975. godine Ujedinjeni narodi službeno priznali Međunarodni dan žena. Od tada, svake godine odabiru službenu temu koja naglašava važne izazove i ciljeve u borbi za rodnu ravnopravnost.

4. U nekim zemljama Dan žena i Majčin dan su ista stvar
U državama poput Srbije, Albanije, Sjeverne Makedonije i Uzbekistana, Međunarodni dan žena često se kombinira s Majčinim danom. Na taj dan, djeca daruju majke i bake, slaveći njihovu ulogu u obitelji i društvu. Iako je ova tradicija lijepa, važno je zapamtiti da je Dan žena mnogo više od toga – to je dan svih žena, bez obzira na njihov obiteljski status.
5. Ljubičasta, zelena i bijela – boje s porukom
Boje koje se često povezuju s Danom žena nisu slučajno odabrane. Ljubičasta simbolizira dostojanstvo i pravdu, zelena označava nadu, dok bijela predstavlja čistoću (iako se danas taj simbolizam često propituje). Ove boje dolaze iz sufražetskog* pokreta u Velikoj Britaniji, koji se borio za pravo glasa žena početkom 20. Stoljeća.
*Naziv Sufražetkinje dolazi od engleske riječi suffrage, što znači pravo glasa, iz čega se izvodi i naziv pokreta (sufražetski pokret, sufražizam).

6. Da, postoji i Međunarodni dan muškaraca!
Ako ste ikad čuli pitanje: “A kad je Dan muškaraca?”, odgovor je jednostavan – 19. studenog. Taj dan obilježava se od 1999. godine i posvećen je temama poput zdravlja muškaraca, pozitivnih muških uzora i rodne ravnopravnosti. Ipak, još nije postao globalno prepoznat u istoj mjeri kao Dan žena.
7. Google redovito obilježava Dan žena
Svake godine Google na svojoj početnoj stranici objavljuje poseban Google Doodle posvećen Međunarodnom danu žena. Ove ilustracije često prikazuju poznate žene iz povijesti i njihove doprinose svijetu. To je simboličan, ali moćan način da se oda priznanje ženama koje su oblikovale povijest.
8. U Italiji se tradicionalno poklanja mimoza
Dok su u mnogim zemljama ruže najčešći dar za Dan žena, u Italiji se poklanjaju grane mimoze. Ova tradicija započela je 1946. godine, kada su žene izabrale mimozu kao simbol snage i osjetljivosti. Osim toga, mimoza cvjeta u rano proljeće i lako je dostupna, što ju čini praktičnim, ali i značajnim poklonom.

9. Prva žena koja je osvojila Oscara – baš na Dan žena!
Glumica Janet Gaynor postala je prva žena koja je osvojila Oscara 8. ožujka 1929. godine. No, tek 2010. godine Kathryn Bigelow postala je prva žena koja je osvojila Oscara za najbolju režiju, i to za film The Hurt Locker. Ova činjenica podsjeća koliko su žene u industriji filma (ali i mnogim drugim područjima) dugo bile u sjeni.
10. Žene su i u svemiru slavile Dan žena
Sally Ride, prva Amerikanka u svemiru, postala je dio povijesti upravo na 8. ožujka 1983. godine. Dok su mnogi toga dana kupovali cvijeće i slali čestitke, ona je bila zauzeta istraživanjem svemira, pokazujući da žene mogu i trebaju biti prisutne u svim sferama života, pa čak i izvan našeg planeta.
Slavimo žene – svaki dan, ne samo 8. ožujka
Međunarodni dan žena nije samo prilika za poklone i lijepe riječi, već podsjetnik na dugu i važnu borbu za jednakost, prava i dostojanstvo. Iako se u mnogočemu postigao napredak, još uvijek postoji prostor za poboljšanja Zato je važno da podržavamo žene ne samo na ovaj dan, nego svaki dan u godini – kroz poštovanje, jednake prilike i priznanje njihovih postignuća.
