Kako izbijeliti zube (kod kuće i kod zubara!)

Kako izbijeliti zube; koja metoda je najbolja, najbrža i bezbolnija? Saznajte sve o izbjeljivanju zuba u ovom članku. 

Zubna higijena i izbjeljivanje zubi ključne su teme za mnoge ljude koji žele održati svoje zube zdravima i bijelima. Sive ili žute mrlje mogu učiniti da vaši zubi izgube sjaj, a osmijeh je jedna od prvih stvari koje ljudi primjećuju kod vas. Mrlje se mogu ukloniti izbjeljivanjem zubi, ali često se postavlja pitanje koju metodu izbjeljivanja odabrati, ali i sigurnosti i nuspojava poput preosjetljivosti.

Iako postoje opcije za izbjeljivanje zuba kod kuće, koje su na prvu pristupačnije, no za dugoročan rezultat bilo bi korisno razmisliti o profesionalnim tretmanima. 

U nastavku nudimo savjete za izbjeljivanje zuba kod kuće i objašnjavamo koje profesionalne metode biste mogli odabrati za sebe.

Zašto su zubi žuti?

Žuti zubi mogu nastati zbog nekoliko razloga. Glavni čimbenici su:

  • Hrana i piće: Intenzivni pigmenti iz kave, crnog vina, sode i tamnih bobica često ostavljaju mrlje koje se mogu zalijepiti za zubnu caklinu.
  • Nakupljanje plaka: Redovitim četkanjem i korištenjem zubnog konca može se spriječiti nakupljanje plaka, koje često dovodi do žutih zubi.
  • Erozija cakline: Kiselina iz hrane, pića ili želučanog soka može s vremenom uzrokovati trošenje cakline, otkrivajući žuti dentin ispod.

Izbjeljivanje zubi u ordinaciji 

Lasersko izbjeljivanje zuba

Zoom lampa se koristi za intenzivno izbjeljivanje zubi u stomatološkoj ordinaciji. Postupak uključuje nanošenje sredstva za izbjeljivanje tri puta po 15 minuta na vanjsku površinu zubi, uz zaštitu zubnog mesa i usana. Zoom lampa dodatno poboljšava učinak izbjeljivanja, osiguravajući sjajan i blistav osmijeh.

Izbjeljivanje zubi laserom

Izbjeljivanje zubi kod kuće

Udlage za izbjeljivanje zuba

Udlage za izbjeljivanje zubi, koje se nose najčešće tijekom noći, koriste gel za izbjeljivanje kako bi vratile zubima njihov prirodni sjaj i zdrav izgled. Ove udlage su popularne jer daju vidljive rezultate već nakon nekoliko dana, a možete ih nabaviti kod svog stomatologa. 

Trakice za izbjeljivanje zuba

Izbijeliti zube s trakicama? Da moguće je! Iste dostupne su u većini trgovina i drogerija. Prodaju se bez recepta, relativno su jeftine i jednostavne za korištenje, a rezultati mogu varirati. Da bi se postigli željeni rezultati s trakicama za izbjeljivanje, proces može potrajati duže, ovisno o koncentraciji peroksida koji sadrže.

@kailawenn my teeth were in need of a serious glow up! apparently the first thing many people notice is your smile and pearly white teeth are so achievable at home with @Crest 3D Whitestrips Professional Effects #crest #crestwhitestrips #teethwhitening #whiteningstrips #ad ♬ original sound – kaila | GLOW UP w/ me

Zubna pasta za izbjeljivanje zuba

Zubna pasta za izbjeljivanje zubi koristi blage abrazive za uklanjanje površinskih mrlja. Neke paste sadrže dodatna sredstva za poliranje i specijalne kemikalije koje su učinkovitije protiv mrlja. Važno je napomenuti da zubna pasta za izbjeljivanje ne izbjeljuje zube u pravom smislu riječi, jer djeluje samo površinski i ne utječe na dentin, unutarnju strukturu zuba.

Kako izbijeliti zube kod kuće na prirodan način

Mnogi žele, no ne znaju kako, izbijeliti zube kod kuće. Postoje prirodne metode za izbjeljivanje zubi, a neke od njih navodno mogu biti učinkovite i sigurne, pod uvjetom da se pravilno koriste. 

Ovo su neke od metoda za izbjeljivanje zubi kod kuće koje možete isprobati. 

Vodikov peroksid

Vodikov peroksid prirodno je sredstvo za izbjeljivanje koje ubija bakterije. Možete ga koristiti u kombinaciji sa sodom bikarbonom za izradu paste koju ćete koristiti jednom ili dvaput tjedno. Vodikov peroksid djeluje kao izbjeljivač koji oksidira mrlje na zubima, čineći ih svjetlijima i sjajnijima.

Soda bikarbona

Soda bikarbona je blagi abraziv koji može ukloniti površinske mrlje. Pomiješajte je s vodom i koristite kao pastu nekoliko puta tjedno. Osim što izbjeljuje, soda bikarbona može pomoći u neutraliziranju kiselina u ustima, čime se sprječava erozija cakline. Ovo je jednostavna, ali učinkovita metoda koja se može koristiti kod kuće.

Aktivni ugljen

Aktivni ugljen na bazi kokosovih ljuskica pomaže u uklanjanju površinskih mrlja bez oštećenja cakline. Njegova upotreba uključuje pranje zubi aktivnim ugljenom nekoliko puta tjedno. Ugljen djeluje tako da veže na sebe nečistoće i mrlje s površine zuba, ostavljajući vaše zube svježijima i bjeljima.

Pasta za izbjeljivanje zubi

Voće i povrće

Hrskavo voće i povrće poput jagoda i ananasa mogu pomoći u trljanju plaka i izbjeljivanju zubi. Jagode sadrže jabučnu kiselinu koja može ukloniti promjenu boje, dok ananas sadrži enzim bromelain koji uklanja mrlje. Mrkva, celer i jabuke također mogu pomoći u čišćenju zubi zbog svoje hrskave teksture koja djeluje kao prirodni abraziv. Redovita konzumacija ovih namirnica može poboljšati zdravlje zubi i desni.

Kurkuma

Kurkuma se može koristiti kao pasta za izbjeljivanje zubi. Pomiješajte kurkumu u prahu s kokosovim uljem i sodom bikarbonom te nanesite na zube nekoliko puta tjedno. Kurkuma ima prirodna protuupalna i antimikrobna svojstva koja mogu poboljšati zdravlje desni.

Implantati, krunice i izbjeljivanje zuba

Imajte na umu da ako imate zubne krunice tj. zubne navlake, da se iste ne mogu izbijeliti.  Za razliku od prirodnih zuba, krunice ne sadrže caklinu, koja je osjetljivija na sredstva za izbjeljivanje. Pa ukoliko želite promjeniti boju svojih protetskih nadomjestaka, to možete napraviti a izradom novih zubnih krunica u željenoj boji.

Savjeti za održavanje bijelih zubi

Osim prirodnih metoda izbjeljivanja zubi, važno je usvojiti preventivne mjere koje će vam pomoći u održavanju bijelih zubi:

Izbjegavajte obojenu hranu i piće

Smanjite unos kave, crnog vina i tamnih bobica  te pušenje i žvakanje duhana. Ove tvari mogu ostaviti mrlje na zubima koje je teško ukloniti. Korištenje slame za piće može pomoći u smanjenju kontakta ovih tekućina sa zubima.

Ograničite unos šećera

Prehrana bogata šećerom može poticati rast bakterija koje uzrokuju plak. Operite zube nakon konzumiranja slatkiša kako biste spriječili nakupljanje bakterija i stvaranje plaka. 

Unosite dovoljno kalcija

Kalcij pomaže u jačanju cakline i sprječava eroziju zuba. Mlijeko, sir i brokula su odlični izvori kalcija. Kalcij je ključan za održavanje jakih i zdravih zubi, a redovit unos ovih namirnica može značajno poboljšati zdravlje vaših zubi.

Redovito četkanje i čišćenje zubnim koncem

Održavajte oralnu higijenu četkanjem zubi najmanje dva puta dnevno i čišćenjem zubnim koncem kako biste uklonili bakterije i naslage. Koristite četkicu s mekanim vlaknima kako ne biste oštetili caklinu i desni. Također, razmislite o upotrebi električnih četkica za zube koje mogu biti učinkovitije u uklanjanju plaka.

Korištenje slamke za piće

Kada pijete obojena pića poput kave, čaja ili sode, koristite slamku kako biste smanjili kontakt tekućine sa zubima. Ovo može pomoći u sprječavanju mrlja na zubima i održavanju bijelih zubi.

Redoviti stomatološki pregledi

Posjećujte stomatologa najmanje dva puta godišnje za profesionalno čišćenje i pregled zubi. Stomatolog može ukloniti tvrdokorne naslage i mrlje koje ne možete ukloniti kod kuće te vam dati savjete o najboljoj njezi za vaše zube.

Hidratacija

Pijte puno vode tijekom dana kako biste isprali ostatke hrane i pića sa zubi. Voda također pomaže u održavanju proizvodnje sline koja prirodno čisti zube. Održavanje hidratacije je ključno za zdravlje cijelog organizma, uključujući zube i desni.

Ovu hranu trebate izbjegavati ako želite bijele zube

Kisela hrana i pića, poput citrusnog voća i sokova, mogu uzrokovati eroziju cakline. Nakon konzumiranja kiselih namirnica, isperite usta vodom kako biste neutralizirali kiseline. Ovo će 

Također, preporučuje se izbjegavanje hrane i pića koja mogu uzrokovati obojenost zubi. To uključuje:

  • Crni i bijeli čaj
  • Kava
  • Crno i bijelo vino
  • Energetska pića
  • Gazirana pića
  • Hrana intenzivnih boja poput borovnica
  • Umaci kao što su soja, rajčica i curry

Izbjegavanje ovih namirnica, uz redovitu oralnu higijenu, može vam pomoći u održavanju bijelih zubi.

Koliko je sigurno izbjeljivanje zubi?

Prije nego što se odlučite za izbjeljivanje, savjetujte se sa stomatologom kako biste procijenili isplativost postupka.

Kada se izvodi pravilno, izbjeljivanje zubi je uglavnom sigurno. Međutim, postoji nekoliko rizika, ovisno o korištenim proizvodima i učestalosti njihove upotrebe. Pretjerano izbjeljivanje može dovesti do:

  • Iritacije desni
  • Omekšavanja zubne cakline
  • Povećane osjetljivosti zuba
  • Oštećenja ili promjene boje zubnih nadoknada poput krunica

Neke studije sugeriraju dodatne rizike kao što su gubitak minerala i oštećenje pulpe unutar zuba, pa čak i  erozija zuba. 

Najbitnije je slijediti preporuke stomatologa i pažljivo pratiti upute proizvođača za korištenje proizvoda za izbjeljivanje. 

Nadamo se da smo vam sada odgovorili na pitanje kako izbijeliti zube, a za više informacija o njezi, možete posjetiti klinike poput Poliklinike Identalia, gdje ćete dobiti stručne savjete i usluge za održavanje vašeg osmijeha sjajnim i zdravim. Uvođenjem ovih prirodnih metoda i preventivnih mjera u svoju dnevnu rutinu, možete postići i održavati bijele zube na siguran i zdrav način.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Ne odgađajte.
Javite se odmah!

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Moglo bi Vas zanimati i...