Božićno vrijeme donosi veselje, obiteljska okupljanja, miris kolača i – obilje hrane. Sve je to neizostavan dio blagdanskog duha, ali često jedemo puno više nego inače tijekom godine. Jeste li znali da prejedanje tijekom blagdana utječe i na vaše zube?
Tko može odoljeti svim tim ukusnim stvarima? No, pretjerivanje s hranom može ostaviti posljedice na našem tijelu, a neke od njih možda ni ne povezujete s prejedanjem. Na primjer, znate li da refluks kiseline, koji često dolazi nakon obilnog obroka, može oštetiti i vaše zube?
Pogledajmo što se zapravo događa kad malo “pretjeramo” s hranom.
1. Želudac vam se širi i pritišće druge organe
Kad pojedete više nego što biste trebali, vaš želudac doslovno rasteže svoje granice kako bi primio svu tu hranu. Zamislite ga kao balon koji se napuhuje, sve dok ne počne pritiskati susjedne organe. Taj pritisak je razlog zbog kojeg se osjećate “puni kao balon” i želite raskopčati hlače ili remen. Zato, ako planirate višekratne blagdanske obroke, pokušajte jesti manje porcije – vaše tijelo će vam biti zahvalno.
2. Tijelo ubrzava metabolizam i zagrijava se
Kada unesete puno hrane odjednom, vaše tijelo mora pojačati probavu. To znači da vaš metabolizam ulazi u “brzinu više”, kako bi probavio sve što ste pojeli. To može uzrokovati da se osjećate vruće, znojite se ili čak osjećate laganu vrtoglavicu. Tijekom blagdana, obroci bogati masnoćama i šećerom još više opterećuju metabolizam, pa neka vam šetnja nakon obroka postane nova božićna tradicija.
3. Srce pumpa jače da pomogne probavi
Vaše srce nakon velikog obroka ima pune ruke posla. Pumpa više krvi u probavni sustav kako bi pomoglo crijevima da obave svoj posao. Ovo je jedan od razloga zašto se nakon jela često osjećamo umorno – naše tijelo koristi svu energiju za probavu, a ne za mozak ili mišiće. Ako osjetite da vas hvata pospanost, znajte da je to normalno i pokušajte izbjeći dodatan desert.
4. Umor i tromost postaju vaši blagdanski “gosti”
Nakon obilnog obroka, osjećaj umora je gotovo neizbježan. Hormon serotonin, koji se oslobađa tijekom probave, čini nas pospanima i opuštenima. Zbog toga možda želite odspavati odmah nakon ručka. Ako možete, pokušajte malo prošetati kako biste tijelu pomogli u probavi, a energija će se brže vratiti.
5. Šećer u krvi skače pa naglo pada
Svi ti kolači i slatkiši koje jedemo tijekom Božića brzo podižu razinu šećera u krvi. Iako se na početku osjećate puni energije, uskoro slijedi nagli pad koji može izazvati osjećaj nervoze, slabosti i umora. Rješenje? Kombinirajte slatkiše s malo proteina ili vlaknaste hrane, poput orašastih plodova, kako biste izbjegli ovaj “šećerni rollercoaster”.
6. Žgaravica i refluks mogu oštetiti vaše zube
Kada prepun želudac pritisne mišić koji odvaja jednjak od želuca, želučana kiselina lako može dospjeti natrag u jednjak, uzrokujući refluks. Taj neugodan osjećaj pečenja u prsima nije samo dosadan – želučana kiselina može ozbiljno oštetiti zubnu caklinu. Ako imate refluks, ispiranje usta vodom ili žvakanje žvakaće gume bez šećera može pomoći da neutralizirate kiseline. I, naravno, ne zaboravite prati zube redovito, ali nemojte odmah nakon obroka jer kiselina privremeno omekšava caklinu.
Kako si pomoći nakon obilnog obroka?
Nemojte se previše brinuti ako ste jedan dan pretjerali – to se svima dogodi, pogotovo za Božić! Ostanite uspravni barem sat vremena nakon jela kako biste olakšali probavu i smanjili rizik od refluksa. Prošetajte ili se lagano krećite kako biste ubrzali metabolizam. Pijte vodu kako biste pomogli tijelu u probavi i spriječili dehidraciju. Ako osjećate žgaravicu, čaj od mente ili đumbira može smiriti želudac. A najvažnije od svega, uživajte u hrani umjereno i veselite se svakom zalogaju bez grižnje savjesti!