S dolaskom proljeća sve oko nas počinje cvjetati – priroda se budi, drveće se zazeleni, dani su dulji i topliji. No dok jedni s veseljem uživaju u blagodatima ovog godišnjeg doba, drugi doživljavaju potpuno drugačiju sliku: kihanje bez prestanka, suzne oči i nos koji jednostavno odbija disati. Proljetne alergije pogađaju sve veći broj ljudi, a osim što otežavaju disanje i boravak na otvorenom, mogu imati utjecaj i na – zdravlje usne šupljine!
Možda zvuči neobično, ali simptomi sezonskih alergija često se manifestiraju i u ustima, što mnogi ne prepoznaju na vrijeme. U nastavku otkrivamo kako alergije mogu naškoditi zubima i desnima, koji su simptomi najčešći, te što možete učiniti kako biste sačuvali osmijeh tijekom cijele peludne sezone.
Kakve veze imaju proljetne alergije sa zubima?
Iako alergije većinu ljudi muče kroz začepljen nos i nadražene oči, usna šupljina također pati. Alergijske reakcije često izazivaju promjene u normalnom funkcioniranju naših usta – što se, ako se ignorira, može pretvoriti u stvarne zubne probleme.
Najčešći uzroci povezani s alergijama koji štete zubima i desnima su:
- Disanje na usta zbog začepljenog nosa
- Smanjeno lučenje sline uslijed uzimanja antihistaminika
- Upale sinusa koje stvaraju pritisak u području gornje čeljusti
- Pojačana osjetljivost zuba
- Nadraženost desni i sluznice usta
Suha usta? Evo rješenja!
Jedan od prvih znakova koji se često pojavljuje kod alergičara je osjećaj suhih usta. Kada je nos začepljen, disanje kroz usta postaje nužnost, a to dovodi do pojačanog isušivanja oralne sluznice. Dodamo li tome djelovanje antihistaminika, koji dodatno smanjuju proizvodnju sline, imamo savršenu oluju za razvoj problema u ustima.

Zašto je slina toliko važna?
- Ispire ostatke hrane
- Štiti caklinu neutraliziranjem kiselina
- Održava prirodnu bakterijsku ravnotežu
- Sprječava loš zadah i infekcije
Nedostatak sline povećava rizik od karijesa, neugodnog zadaha, gljivičnih infekcija i bolesti desni.
Sinusi i “lažna” zubobolja
Gornji stražnji zubi nalaze se neposredno ispod maksilarnih sinusa. Kada dođe do upale sinusa, što je čest problem tijekom alergijske sezone, pritisak iz sinusa može stvoriti osjećaj boli u tim zubima. Iako se može činiti kao karijes ili upala zubnog živca, zapravo se radi o prenesenoj boli iz sinusa.
Kako razlikovati bol sinusa od prave zubobolje?
- Bol se pojačava kada nagnemo glavu naprijed
- Ne postoji jasno lokalizirano mjesto boli
- Bol je tupa, a ne oštra
- Nestaje ili se smanjuje nakon prestanka alergijske reakcije
Zubi postaju osjetljiviji nego inače
Mnogi tijekom alergijske sezone primjećuju da im zubi postaju osjetljivi na hladne napitke, tople obroke ili čak lagani dodir. Ta preosjetljivost najčešće nije znak zubne bolesti, već posljedica upaljenih sinusa i općeg stanja sluznice. Ipak, osjetljivost može biti vrlo neugodna i ometati svakodnevni život.
Što može pomoći kod osjetljivosti zuba?
- Pasta za zube namijenjena osjetljivim zubima
- Izbjegavanje vrlo hladnih ili vrlo toplih jela i pića
- Nježno pranje zuba mekanom četkicom
Desni i sluznica pod stresom
Alergijske reakcije kod nekih osoba izazivaju i neugodne promjene na desnima i oralnoj sluznici. Crvenilo, natečenost, pa čak i blagi svrbež mogu se pojaviti u ustima. U rijetkim slučajevima dolazi i do pojave tzv. oralnog alergijskog sindroma – najčešće nakon konzumacije sirovog voća ili povrća (posebice jabuka, breskvi, celera, mrkve).
Ako primijetite da vas usta peckaju ili svrbe nakon jedenja određene hrane, obavezno to spomenite svom stomatologu ili alergologu.
Kako zaštititi usta tijekom peludne sezone?
Dobra vijest je da postoji mnogo jednostavnih i učinkovitih navika koje vam mogu pomoći da očuvate zdravlje svojih zubi čak i kada su alergije najizraženije.

Praktični savjeti za zaštitu zubi u sezoni alergija:
- Pijte puno vode kako biste nadoknadili izgubljenu vlagu i potaknuli lučenje sline
- Koristite žvakaće gume bez šećera za stimulaciju proizvodnje sline
- Nakon boravka vani, isperite usta vodom ili blagom slanom otopinom
- Redovito četkajte zube i ne preskačite čišćenje zubnim koncem
- Mijenjajte četkicu za zube svaka dva mjeseca ili češće, jer se na njoj mogu zadržavati peludi i bakterije
Kada posjetiti stomatologa?
Ako osjetite bilo kakvu bol u zubima, natečenost desni ili primijetite neugodan zadah koji ne prolazi ni nakon četkanja – vrijeme je za posjet stomatologu. Bolje je na vrijeme otkriti uzrok tegoba nego zanemariti simptome koji mogu prerasti u ozbiljniji problem.
Osmijeh ne mora patiti zbog alergija
Proljetne alergije ne moraju značiti i loše vijesti za vaš osmijeh. Iako mogu izazvati različite neugodnosti u ustima, uz pravilnu higijenu i nekoliko prilagođenih navika moguće je uspješno očuvati zdravlje zubi i desni. Sljedeći put kada počne sezona kihanja, sjetite se i svoje usne šupljine – jer ona također zaslužuje posebnu pažnju.