Pušenje i zubni implantati: Što nikotin radi vašem osmijehu?

Ugradili ste implantat ili razmišljate o tome? Čestitamo – to je veliki korak prema zdravijem osmijehu! No ako pušite, važno je znati jednu stvar: nikotin i zubni implantati ne vole se baš previše.

Mnogi misle da su elektroničke cigarete, vodene lule ili bezdimni duhan “bezopasniji” izbori. No, nova istraživanja iz Budimpešte, Mađarska, jasno pokazuju – nikotin u bilo kojem obliku može negativno utjecati na meko tkivo oko implantata. A kad je riječ o vašem osmijehu, to nije nešto što želimo riskirati.

Zašto su implantati osjetljivi?

Zubni implantati su kao “vijci” koji se ugrađuju u čeljusnu kost i služe kao zamjena za izgubljene zube. Tijelo ih treba prihvatiti, a okolna tkiva trebaju zarasti i čvrsto se povezati s implantatom. Taj proces se zove oseointegracija – i on je ključan za uspjeh.

No, pušenje taj proces može ozbiljno usporiti ili potpuno poremetiti.

@poliklinikaidentalia Koliko traje oporavak nakon ugradnje implantata i što je oseointegracija, saznaj u videu! 🙌 #identalia #poliklinikaidentalia #poliklinika #zubniimplantati #hrvatskatiktok ♬ Focus on Success – ALEKSANDAR KIPROV

Što zapravo nikotin radi vašem tijelu?

Kada udišemo nikotin – iz cigareta, e-cigareta, vodene lule ili čak bezdimnog duhana – on:

  • Sužava krvne žile, što smanjuje protok krvi do desni i kosti
  • Smanjuje sposobnost organizma za borbu protiv upala
  • Otežava zacjeljivanje rana
  • Povećava rizik od infekcija

Za implantate, to znači sporije i lošije zarastanje. U nekim slučajevima, to čak može dovesti do odbacivanja implantata ili periimplantitisa – bolne upale tkiva oko implantata.

Što kaže znanost iz Budimpešte?

Istraživači s uglednog Sveučilišta Semmelweis u Budimpešti proveli su prvu mrežnu metaanalizu koja je usporedila kako različiti nikotinski proizvodi utječu na periimplantatno tkivo.

Analizirali su 32 kliničke studije i pratili razne pokazatelje zdravlja oko implantata, poput:

  • Rubnog gubitka kosti
  • Dubine džepova oko implantata
  • Krvarenja pri sondiranju
  • Indeksa plaka
  • Upalne tekućine oko implantata
Pušenje i zubni implantati
Rezultati?
  • Nepušači su imali najbolje rezultate – najmanji gubitak kosti i najmanje upale.
  • Klasične cigarete, vodene lule i bezdimni duhan bili su značajno lošiji za tkivo oko implantata.
  • E-cigarete pokazale su najmanje štete među nikotinskim proizvodima, ali još uvijek nisu bile potpuno bez rizika.

“Manje štetno” nije isto što i “sigurno”

Kako je objasnila dr. Orsolya Vámos, voditeljica istraživanja:

„Neki oblici nikotina, poput vodene lule ili bezdimnog duhana, neopravdano se smatraju manje opasnima. Naša studija pokazuje da svi oni imaju negativan učinak na meka tkiva oko implantata.“

I doista – iako su elektroničke cigarete bile “najblaže”, još uvijek su imale negativan utjecaj u usporedbi s osobama koje uopće ne koriste nikotin.

Implantati su skupi. Zašto riskirati?

Ugradnja dentalnog implantata je skup i delikatan postupak. Ako postoji i najmanja šansa da će navika poput pušenja ugroziti vaš uloženi trud (i novac), vrijedi razmisliti o prestanku.

Dr. Barbara Kispélyi iz istog sveučilišta kaže:

„S obzirom na visoke troškove i moguće komplikacije, stomatolozi bi trebali razmisliti hoće li uopće preporučiti implantate pušačima bez prethodnog savjetovanja i pomoći u prestanku pušenja.“

Što možete učiniti?

Ako ste pušač i imate (ili planirate ugraditi) implantate, evo nekoliko koraka koje možete poduzeti:

  • Razgovarajte sa svojim stomatologom – neka zna vašu situaciju i neka vas savjetuje.
  • Pokušajte smanjiti ili prestati pušiti – svaki korak prema prestanku pomaže.
  • Poboljšajte oralnu higijenu – redovito pranje, čišćenje zubnim koncem i ispiranje.
  • Idite na redovite kontrole – kako bi se eventualni problemi otkrili na vrijeme.

Istraživanje iz Budimpešte jasno poručuje: bez obzira na oblik nikotina, svi proizvodi negativno utječu na implantate. Možda e-cigarete manje, ali još uvijek nisu bez rizika.

Ako želite najbolje šanse za dugoročno zdravlje vaših implantata – i cijele usne šupljine – najsigurniji izbor je prestanak pušenja. Jer vaš osmijeh zaslužuje šansu da zablista – bez prepreka.

Što kažu stomatolozi? Kratki intervju s dr. Markom Horvatom

Da bismo dobili dodatni uvid iz prve ruke, razgovarali smo s dr. Markom Horvatom, doktorom dentalne medicine iz Zagreba, koji već više od 10 godina ugrađuje implantate i svakodnevno radi s pacijentima koji puše.

Dr. Marko Horvat, poliklinika Identalia
1. Kako pušenje (ili korištenje e-cigareta) konkretno utječe na implantate?

Dr. Horvat:
„Najkraće rečeno – negativno. Kod pušača češće vidimo lošije zarastanje nakon ugradnje implantata, više upala i veći rizik od gubitka kosti oko implantata. Nikotin sužava krvne žile i usporava dotok kisika i hranjivih tvari do tkiva – a to je ključno za uspjeh implantacije. Elektroničke cigarete nešto su blaže, ali i dalje prisutne s istim osnovnim problemom – nikotinom.“

2. Postoji li nešto što mogu učiniti kako bih smanjio rizik, čak i ako još ne mogu prestati pušiti?

Dr. Horvat:
„Apsolutno. Prva stvar je da to kažete svom stomatologu – mi ne osuđujemo, već planiramo. Možemo produžiti vrijeme cijeljenja, pratiti vas češće na kontrolama i savjetovati dodatnu higijensku rutinu. Također preporučujemo korištenje antiseptičkih tekućina za ispiranje usta i profesionalno čišćenje svaka tri do četiri mjeseca. Svaki mali korak pomaže.“

3. Preporučujete li ugradnju implantata sada ili biste savjetovali da prvo pokušam prestati s pušenjem?

Dr. Horvat:
„To ovisi o slučaju. Ako ste motivirani, idealno je pokušati prestati barem nekoliko tjedana prije i poslije ugradnje. To značajno poboljšava šanse za uspješno zarastanje. Ali ako to nije realno, možemo i dalje planirati zahvat uz pojačan nadzor. Bitno je da sve karte stavimo na stol i da pacijent zna rizike. Moj cilj nije reći ‘ne’, već pomoći vam da vaš implantat ima najbolju moguću šansu za uspjeh.“

Facebook
Twitter
LinkedIn

Ne odgađajte.
Javite se odmah!

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Moglo bi Vas zanimati i...