7 tehnika disanja za smanjenje stresa

Disanje je prirodna funkcija koju često uzimamo zdravo za gotovo, ali ono igra ključnu ulogu u održavanju i mentalnog i fizičkog zdravlja. U ovom tekstu istražit ćemo kako pravilno disati i smanjiti stres te poboljšati opće stanje, s fokusom na 7 tehnika za smanjenje stresa koje vam mogu pomoći da ponovno pronađete ravnotežu.

Svjetski dan traume, koji se obilježava svake godine 17. listopada, podsjeća nas na važnost osvještavanja o posljedicama traumatskih iskustava i načina na koji se možemo nositi s njima. Traumatski događaji mogu ostaviti duboke ožiljke, a pravilno disanje je jedna od tehnika koja pomaže u ublažavanju tih posljedica. Disanje pomaže aktivirati parasimpatički živčani sustav, koji smiruje tijelo i um, smanjuje osjećaj tjeskobe i vraća nas u stanje ravnoteže. Svjesna praksa disanja omogućuje ljudima da reguliraju svoje emocije i fizičke reakcije na stresne situacije, što je ključno u procesu oporavka od traume.

@poliklinikaidentalia Strah od zubara je jedan od najčešćih strahova. 😬 Muči li i tebe neki od ovih 3 straha prije posjeta stomatologu? #identalia #poliklinikaidentalia #strahodzubara #stomatolog #dentalnamedicina #hrvatskatiktok #balkanfyp ♬ Everybody Wants To Rule The World X Electric Love – darcy stokes

Kako disanje funkcionira

Disanje je puno više od jednostavnog udisanja i izdisanja. Dijafragma, rebra i mišići trbuha i vrata rade zajedno kako bi podržali pluća. Kada udahnete, dijafragma se pomiče prema dolje i omogućuje ulazak zraka u pluća. Kod izdaha, dijafragma se opušta i gura zrak van. Iako disanje dolazi prirodno, svjesno disanje vam može omogućiti kontrolu nad reakcijom tijela na stres. Svjesno mijenjajući način disanja, možete utjecati na razinu stresa, krvni tlak, pa čak i na razinu hormona.

Kako disanje povezuje tijelo i um

Vaše disanje nije samo biološka funkcija – ono je most između tijela i uma. Kada dišete svjesno, svom umu pružate nešto neutralno na što se može fokusirati, smanjujući stresne misli. Ovo je razlog zašto aktivnosti poput meditacije i joge poboljšavaju mentalnu jasnoću i emocionalnu stabilnost. Svjesno disanje zahtijeva praksu, ali što više vježbate, to će pozitivni učinci biti vidljiviji. S vremenom, osjetit ćete bolju koncentraciju, smirenost i sposobnost lakšeg suočavanja sa stresom.

tehnike disanja

Znanost o stresu i disanju

Kad smo pod stresom, naše tijelo aktivira mehanizam borbe ili bijega, zbog čega dišemo brže i pliće. Ovaj oblik disanja može stvoriti ciklus anksioznosti jer ne prati stvarnu fizičku potrebu za bijegom ili borbom. Kako bi se prekinuo taj ciklus, bitno je naučiti duboko, dijafragmalno disanje. Evo jednostavne tehnike disanja koja vam može pomoći da postanete svjesniji svog disanja:

  • Stavite jednu ruku na prsa, a drugu na trbuh.
  • Udahnite polako i promatrajte koja ruka se više podiže.
  • Ako je to ruka na prsima, pokušajte se usredotočiti na aktivaciju dijafragme pri svakom udahu.

Prednosti disanja kroz nos

Disanje kroz nos je anatomska prednost tijela. Nos filtrira, vlaži i zagrijava zrak prije nego što stigne do pluća, što usta ne mogu učiniti na isti način. Znanstvena istraživanja pokazuju da disanje kroz nos poboljšava kapacitet pluća i razinu kisika u krvi, donoseći koristi poput poboljšane koncentracije i smanjenja stresa. Prakticiranjem disanja kroz nos, također aktivirate dijafragmalno pravilno disanje, što omogućava bolju izmjenu kisika i aktivira živčani sustav, koji smiruje tijelo i um. Ova vrsta disanja nije samo tradicionalna mudrost, već je i znanstveno dokazana kao učinkovitija od disanja na usta.

Evo tehnike disanja da bi ublažili stres.

7 tehnika disanja za smanjenje stresa

1. Dijafragmalno disanje

Pravilno disanje – poznato kao disanje iz trbuha. Sjednite udobno, stavite jednu ruku na prsa, a drugu na trbuh. Udahnite polako kroz nos, dopustite da se dijafragma proširi. Izdahnite polako na usta. Ponavljajte nekoliko puta.

2. Wim hof metoda

Wim Hof metoda uključuje duboke udise i opuštene izdisaje, ponavljane 30-40 puta. Nakon zadnjeg izdaha, zadržava se dah koliko je ugodno, a zatim se duboko udahne i zrak zadrži 15 sekundi. Ovaj ciklus ponavlja se 3-4 puta kako bi se postigli najbolji rezultati. 

3. Lavlje disanje

Ova tehnika disanja je korisna za oslobađanje napetosti. Udahnite duboko kroz nos, otvorite usta široko, isplazite jezik i izdahnite uz zvuk „ha“.

4. Disanje 4-7-8

Udahnite kroz nos 4 sekunde, zadržite dah 7 sekundi, a zatim izdahnite kroz usta 8 sekundi. Ova tehnika donosi osjećaj smirenosti i ravnoteže.

5. Kvadratno disanje

Poznato i kao box breathing, uključuje udisanje, zadržavanje daha, izdisanje i pauzu u jednakim vremenskim intervalima (obično 4 sekunde). Ovo disanje smiruje živčani sustav.

6. Oceansko disanje

Udahnite duboko kroz nos, napunite pluća, a zatim izdahnite kroz nos dok lagano sužavate stražnji dio grla, stvarajući zvuk nalik oceanu. Izgovarajte zvuk „HHH…“ dok izdišete, održavajući grlo blago suženim.

7. Naizmjenično disanje kroz nos

Ova tehnika uključuje udisanje kroz jednu nosnicu dok zatvarate drugu, a zatim izdisanje kroz drugu nosnicu. Ova tehnika pomaže u stvaranju osjećaja smirenosti i fokusa.

Česta pitanja o pravilnom disanju

Je li bolje disati kroz nos ili usta?

Disanje kroz nos je općenito preporučljivo jer pomaže filtrirati i ovlažiti zrak te omogućuje plućima učinkovitiji rad. Također potiče dublje, dijafragmalno disanje, što koristi fizičkom i mentalnom zdravlju.

Koji su nedostaci disanja kroz usta?

Disanje na usta može isušiti usta, uzrokujući loš zadah i probleme s desnima. Također, nepravilno disanje, može dovesti do hrkanja i problema sa spavanjem, uključujući apneju. Pliće disanje na usta može pogoršati tjeskobu i stres.

Zdravlje je ključno za našu svakodnevicu i kvalitetu života. Kada se brinemo o svom zdravlju, imamo više energije i osjećamo se bolje. Zdravi ljudi lakše se suočavaju sa stresom i izazovima, što im pomaže da budu produktivniji i sretniji.

Dobra tjelesna kondicija smanjuje rizik od bolesti poput dijabetesa i srčanih problema, što nam može produžiti život i učiniti ga ugodnijim. Zdrava prehrana i redovita tjelovježba jačaju naš imunološki sustav, pa smo manje skloni prehladama i drugim bolestima.

Osim fizičkog zdravlja, važno je brinuti se i o mentalnom zdravlju. Kad se osjećamo dobro emocionalno, bolje se nosimo s problemima i imamo bolje odnose s drugima. Ulaganje u svoje zdravlje znači ulaganje u sretniju i ispunjeniju budućnost.

Zdravlje nam omogućuje da uživamo u životu, postižemo svoje ciljeve i provodimo kvalitetno vrijeme s obitelji i prijateljima. Na kraju, zdravlje je najvažnije bogatstvo koje možemo imati, jer nam pomaže da živimo život punim plućima.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Ne odgađajte.
Javite se odmah!

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Moglo bi Vas zanimati i...