Jedan od najčešćih razloga, zašto se pacijenti ne odluče na ugradnju zubnih implantata, strah je od upale i odbacivanja. Stoga ne čudi činjenica da se mnogi pitaju zašto dolazi do upale implantata i može li se ista spriječiti? Naime, “upala” implantata naziva se peri-implantitis.
Peri-implantitis je upala zubnog mesa i kosti oko implantata. Problemi s implantatima i komplikacije se javljaju naknadno te ih je nekada teško uočiti, a uzroci su brojni. Najčešće se radi o ovome:
- Većinom su to sistemske bolesti – najčešće parodontitis, osteoporoza i tumor kosti, dijabetes te razne autoimmune bolesti.
- Čest uzrok može biti i zgrušavanje krvi.
- Drugi mogući uzroci su bruksizam, loša higijena i pušenje.
Može li se ikako utjecati da se upala implantata ne dogodi?
Srećom može, no samo ako imate cijelu povijest bolesti i istu date na uvid oralnom kirurgu prije početka zahvata. Neka stanja su unaprijed pokazatelj da terapije neće biti uspješna, a oralni kirurg će Vam odmah reći da niste kandidat za zubne implantate. Primjerice, kod osteoporoze i terapije bisfosfonatima je to slučaj, takvi pacijenti nisu kandidati za zubne implantate.
Što napraviti kad se dogodi peri-implantitis i pacijent osjeti da je zubni implantat pomičan?
Što prije posjetiti stomatologa kako bi se utvrdilo točno stanje i može li se ikako utjecati na implantat. Neki od najčešćih pokazatelja peri-implantitisa su svakako pomičnost zuba, ali i pojava crvenila i gnoja, kao i bolovi na mjestu implantata. Upala implantata se mora sanirati, kao i upala zuba. Oralni kirurg će Vam u odmah jeste li došli na vrijeme, može li se nešto napraviti te u konačnici dati prognozu implantata.
Na kraju, poruka je uvijek ista – kad god osjetite smetnje, ne odgađajte i na vrijeme reagirajte i posjetite stomatologa jer pravovremenom reakcijom možete znatno utjecati na sve pa i Vaše oralno zdravlje.